סטודיו אורבני בחיפה – שנה ד'

מצגת חדשה שערכנו עבור פרויקט "חזית הים החדשה של חיפה" שהגשנו בסטודיו אורבני בסמסטר א' של שנה רביעית בבית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל-אביב.  מנחה הפרויקט הוא האדריכל הירושלמי פטר קינן.

מעט על הפרויקט:

בה"ד חיל הים במיקומו העכשווי מהווה חסם מהותי ברמה העירונית והרעיונית של עיר היושבת עם הפנים לים.  קוטע את רצועת החוף, מוקף בגדר, מפנה גבו אל השכונה, אל העיר, אל בית החולים.
בת גלים. שכונה ים-תיכונית חיפאית בדמות עיירת חוף קטנה, קסמה בפשטותה. מועדון הגלישה, הטיילת, החוף למרגלותיה, בקצהו בזויות האחרונות של הסלעים, ניתן עוד לראות דייגים לפני חומה וגדר. מהעבר השני מכלול מאסיבי פונקציונאלי של בית חולים בהתרחבות מתמדת, מועדון שייט, חוף, נמל חיפה הישן, המתפתח בדמות של ריביירה, תוך התהוות של אופי מסחרי-תרבותי. בצמוד לגדרות ולרמב"ם עוד דייגים.  הפרויקט מבקש להשתמש בשטח הבה"ד כחולייה מקשרת על "קו פרשת המים". תוך גישור על הפער המובהק של מסת הבינוי וקנה המידה – השכונה מול בית החולים, פותחה פרוגרמה ורסטילית המשרתת את בית החולים, השכונה והעיר.

 

 

הדרגתיות הושמה בדגש בשני מישורים עיקריים:  חיבור בין העיר לים וחיבור רצועת החוף. כך פורש הפרויקט פארק רחב ידיים ובמקביל לו שדרה מסחרית אשר הולכים ונפתחים במקביל ומסתיימים בים. באופן רוחבי ניתן לזלוג בכל שלב בין הפארק, השכונה, השדרה, בית החולים וחוזר חלילה. הפונקציות המרובות והמגוונות מציעות שירותים הכרחיים ואלטרנטיבות פנאי רבות. רצף החללים הציבוריים מתווה מצבים וסיטואציות משתנים בחלל העירוני.

 

 

תגובות