איזה מחשב מומלץ לאדריכלים?

אדריכלים או סטודנטים לאדריכלות חייבים לשלוט בכל אמצעי המדיה על מנת שיוכלו לבטא, לפתח ולהציג בצורה הטובה ביותר את הרעיונות האדריכליים שלהם. שליטה מעולה בתוכנות ממוחשבות לעולם לא תחליף דף סקיצה ועפרון, אך על סטודנטים ואדריכלים בתקופתנו לדעת כיצד לסנכרן בין השניים בקלות ובמהירות. מהו המחשב המומלץ ביותר?

מחשב נייד לאדריכלים

 

חושבים שאתם יכולים להסתדר בלי מחשב נייד בלימודי אדריכלות?

מחשבים ניידים הם כלי חובה עבור עבודה והצגת הפרויקטים בסטודיו, הרצאות, קורסים, סמינרים, נסיעות עבודה, וכמובן עבור העבודה בבית. דווקא ברגעים הבלתי צפויים, בשיחת חולין עם עמית או חבר לסטודיו במהלך הרצאה לא מעניינת במיוחד, עלולים להתגלות הפתרונות והרעיונות היצירתיים ביותר עבור הפרויקט האדריכלי שלנו. ברגעים אלו מוטב שיהיה לצידכם מחשב אישי, מהיר, קל, חזק ואמין שיאפשר לכם לפתח או להציג את הפרויקט שבדרך.

 

האם כל מחשב נייד מתאים ללימודי אדריכלות?

התשובה היא לא! לימודי אדריכלות מצריכים מחשבים בעלי כרטיס גרפי איכותי. אלו אינן דרישות סטנדרטיות. לכן אל תתפתו לקנות את המחשב הדקיק והחדיש ביותר המוצג בחנות המחשבים. זה לאו דווקא המחשב המתאים לנו בתור אדריכלים.

 

מה מתאים ללימודי אדריכלות – Mac או PC?

אני מאוד אוהב את האייפד והאייפון שלי. אך בכל הנוגע לאדריכלות. אני ממליץ על PC. בודדים, אם בכלל, המשרדים שעובדים בישראל בשנת 2017 באופן שוטף על גבי מחשב Mac. ולכן חבל שתתרגלו לעבודה בממשק זה ולאחר מכן תצטרכו להתאים עצמכם מחדש ל-PC. בין השנים 1992 ל-2010 כלל לא פותחו גרסאות אוטוקאד המתאימות למחשבי Mac. וגם היום, על מנת לעבוד על כל התוכנות הנדרשות בפרויקטים אדריכליים, יש להתקין על גבי ה-Mac מערכת הפעלה מסוג חלונות. מחשבי Mac המתאימים לאדריכלות גם יקרים באופן משמעותי ממחשבי ה-PC. יש לקחת בחשבון שבקצב בו הטכנולוגיה מתקדמת, המחשב שתרכשו בשנה א', ממש לא יספק את צרכיכם בשנה הרביעית והחמישית, ולכן לא כדאי להשקיע 12,000-15,000 ש"ח במחשב נייד שתאלצו להחליף כעבור 3 שנים.

מאמר זה נכתב ומתעדכן לפרקים, נדון בו בנקודות המרכזיות שיש לקחת בחשבון כאשר פונים לרכוש מחשב נייד, ובהמשך אציג בו גם מפרט מומלץ למחשב נייח. אשמח לקרוא את דעתכם וחוויותכם האישיות בתגובות שבתחתית המאמר!

 

מחשב נייד לאדריכלים

 


 

מפרט מומלץ למחשב נייד:

מעבד:

Intel Core i7.  במידה ואתם מרנדרים באמצעות V-Ray יש לקחת בחשבון כי המעבד הוא המרכיב המשמעותי עבור מהירות הרינדור ולכן מומלץ להשקיע במעבד מסדרה I7-8700K של אינטל. לסדרה זו דגמים רבים, כאשר עבור מחשב נייד אני ממליץ לרכוש דגש I7 מהדור השמיני. בעל 4 ליבות לפחות. מספר הליבות בא לידי ביטוי מיידי בזמן הרינדור – מחשב בעל 4 ליבות יציג לנו 8 "באקטים" (הריבועים שרצים על גבי המסך)  בזמן הרינדור. מחשבים נייחים ניתן לרכוש גם עם 6 ואפילו 8 ליבות.

מערכת הפעלה:

Windows 10

זכרון:

זכרון הוא אחד הדברים החשובים ביותר! זכרון רב מאפשר לנו להפעיל תוכנות רבות במקביל ולעבוד בצורה חלקה.  ההמלצה שלי למחשב נייד היא זכרון של 32GB  – כיום הזכרונות המתאימים הם מסוג DDR4.

כונן קשיח:

רוצים תוכנות שעולות מהר? אל תתפשרו והשקיעו בכונן מסוג SSD. מומלץ כונן SSD בנפח 256GB ומעלה. ניתן לרכוש נייד המאפשר גם הרחבה באמצעות התקנת כונן נוסף, אך בכל מקרה כיום ניתן לרכוש כוננים חיצוניים ומהירים בנפח של 1TB במחירים סבירים לחלוטין ולכן ניתן להסתדר גם ללא כונן פנימי נוסף.

כרטיס גרפי:

אני ממליץ בחום ומתוך ניסיון רב על כרטיס מסך NVIDIA Quadro המתאים במיוחד להרצת מודלים מורכבים בתלת מימד. במידה ואתם ממדלים בסקצ'אפ או ב-3DsMAX, מוטב שתשקיעו בכרטיס איכותי ובעל זכרון של 4GB לפחות. הערה לעובדים ב-V-Ray 3 – בגרסא זו ניתן לבצע רינדור בזמן אמת (Interactive) אשר מתבסס על כרטיס המסך ולא המעבד. במידה ואתם משתמשים ברינדור לייב כמונו, לכיוון הגדרות הסביבה, המצלמה והתאורה, מוטב שתשקיעו גם בכרטיס המסך שכן ניתן לרנדר גם באמצעותו ובעיקר תוודאו שזהו כרטיס בעל ליבות מסוג Cuda.

אופציה נוספת היא כרטיס מסוג  NVIDIA GeForce  מדגם (GTX 1070 (6GB המתאים במיוחד למשחקים, עריכת וידאו, תוכנות Adobe. זהו כרטיס מעולה במידה ואתם מתכננים לעבוד עם תוכנות המבוססות על טכנולוגיה של משחקי מחשב כגון Lumion . חשוב לציין שהדעות חלוקות בנושא זה, ונרשמו על כך אינספור מאמרים והשוואות.

מסך:

עבור מחשב נייד מומלץ מסך בגודל 15.4-15.6 אינץ'. וברזולציה של 1920X1080 פיקסלים – שזו רזולוציית  HD. במידה וניתן, מומלץ שהמסך יהיה "מט" ולא מבריק, זה יתרון גדול בחללים מוארים. יחד עם זאת חשוב לציין כי הדבר לא תמיד אפשרי ואני חייב להודות שהמסך הנוכחי שלי אינו מט. מסך טאץ' אינו חובה, אך יכול להיות שימושי ומרשים מאוד להצגת הפרויקט מול לקוח. גם כאן, יתכן כי הדבר לא יהיה נתון לשיקולכם.

סוללה:

סוללה טובה למחשב נייד תאפשר שעה וחצי עד שעתיים שעות עבודה ולפחות 6-8 שעות המתנה. אני ממליץ על סוללת "Lithium Ion" בת 6-12 תאים.

טיפים נוספים:

גשו אל חנויות המחשבים ובדקו פיזית את המחשב! – לעולם אל תרכשו מחשב מבלי שאחזתם ובחנתם אותו לפני כן! במידה וראיתם את המחשב אצל חבר ומדובר באותו הדגם בדיוק, זה נחשב כבדיקה. אולם אם מדובר בדגם חדש, או כזה שמעולם לא ראיתם, גשו אל אחת מחנויות המחשבים ובחנו את המחשב מקרוב! חשוב שתבדקו האם נוח לעבוד עם המקלדת, מה איכות המעטפת ושהמחשב לא מרעיש.
רכשו מאוורר איכותי עבור המחשב הנייד שלכם – מחשבים ניידים נוטים להתחמם ועל מנת שלא ישרפו, הם מאטים את עבודתם…. מאוורר איכותי יאפשר לכם לעבוד בצורה חלקה וכן יאריך את חיי המחשב!
רכשו תיק איכותי ומרופד או שרוול מגן עבור הנייד שלכם – שמרו עליו מכל משמר.
חיבורים חיצוניים – בדקו שיש למחשב מספיק חיבוריים חיצוניים, בד"כ ככל שיש יותר חיבורים המחשב איכותי יותר. מומלץ שיהיו לפחות 3-4 חיבורי USB וכמובן חיבור מסוג HDMI.


 

מחשב נייח לאדריכלים

מפרט מומלץ למחשב נייח:

מעבד:

Intel Core i7 – מהדור החדש ביותר או אחד אחורה – דור שביעי או דור שמיני (8500-8700K).

מערכת הפעלה:

Windows 10

זכרון:

32GB DDR4.

כונן קשיח:

כונן SSD בנפח 256GB. ובנוסף 1TB\2TB מסוג – 7200RPM SATA Hard Drive 6.0 Gb/s

כרטיס גרפי:

במידה ואתם מתכננים לעבוד עם לומיון אנחנו ממליצים לעבוד עם כרטיסי מסוג NVIDIA GeForce מהדגם 1070 או 1080. כרטיסים אלו יתאימו לכל השימושים.
במידה ואתם מתמקדמים בעיקר בתוכנות CAD מומלץ לעבוד עם כרטיס מסוג NVIDIA Quadro מהדגמים של 5GB או 4GB לכל הפחות.

מסך:

אם אתם אדריכלים מומלץ שתרכשו  2 מסכים, או אחד חדש + תשתמשו בישן שלכם. זה יאפשר לכם לצפות ב-2 תוכנות או יותר במקביל, ומבטיח שלאחר שתנסו זאת, לא תהיו מוכנים לעבוד יותר עם מסך אחד. ניתן להסתפק במסך בגדול 24 אינץ' ברזולציה של 1920X1080 פיקסלים – שזו רזולוציית  HD. אולם המסך המומלץ ביותר מבחינתנו הוא מסך ULTRAHD של חברת DELL בגודל 27 אינץ (רזולוציה של .2560×1440). לדוגמא הדגם Dell U2715H.

ספק כוח:

כרטיסי המסך העוצמתיים דורשים ספקי כוח בעוצמות של 700W ומעלה. שימו לב לכך.

ותזכרו:

זה לא משנה איזה מחשב יש לכם, אלא מה אתם יודעים לעשות איתו. אל תישארו במקום. הסטודיו בלימודים זה משחק ילדים לעומת העולם האמיתי שכל הזמן מתקדם. בשביל להשאר רלוונטים אתם חייבים לדעת לעצב, לשרטט, למדל ולתכנן עם התוכנה שמתאימה בדיוק לצרכים שלכם.

כנסו לעמוד הקורסים שלנו ונשמח לייעץ לכם.

 


תגובות